İndigo ya da Kristal Çocuklar olarak da bilinen, 2000 yılı ve sonrasında doğan gruba Z kuşağı denir. Diğer kuşakların aksine bu kuşak teknolojinin içine doğdu. Daha konuşmayı yürümeyi öğrenmemişken tablet kullanımını, Youtube’da video açmayı öğrendi. 


İnternet kullanımının yararlı olduğu noktalar mutlaka var. Fakat çocuklarımızın tablet ve internet kullanımını mutlaka denetlemek ve sınırlandırmak gerekmekte. Tamamen yasaklamak ya da engellemek bu kuşak için mümkün olmasa da, çocuklar için zararlı içerikleri filtrelemek ve kullanım süresini denetlemek şart. Ayrıca hareket içeren oyunların, sokak oyunlarının, fiziksel aktivitelerin artması, çocuğun hem akranları hem ebeveynleriyle oynaması da psiko-sosyal gelişim açısından önemli bir nokta.

Z kuşağı çocuklarının( artık üniversiteye başlayanlar da var) IQ larının daha yüksek olduğu düşünülmekte. Hızlı ve pratik, çözüm odaklı, analitik düşünen, özgür, bağımsız ve cesurlar. Aynı zamanda takım çalışmaları, kurallara uyma ve dayanışma konularında daha yetersiz kalmaktalar. Bireysel başarıları, tutumları, idealleri daha ön planda. Bizim de Z kuşağı çocuklarımızla iletişim kurarken, bulundukları kuşağın özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor. Dünya sürekli değişim halinde; nesiller, kişiler, kuşaklar ve insanların özellikleri sürekli değişiyor. Z kuşağı çocuklarını daha iyi tanırsak, olumsuz özelliklerini bastırmak yerine olumlu özelliklerini parlatırsak çok daha aydınlık, modern ve adaletli bir gelecek inşa etmiş oluruz.